5 Haziran 2017 Pazartesi

Sistem Databas'leri olmadan SQL Server'ı Başlatma ve Sistem Db'lerini KurtarmaSQL Server'ın çalışır durumda olması için sistem db dosyalarının zarar görmemiş, çalışır durumda olması gerekir. Peki bu dosyaları bir şekilde kaybettiysek ne olur? Bu durumda SQL Server database engine başlatamazsınız. SQL Server'ı çalışırı duruma getirebilmek için sistem db dosyalarını Rebuil etme olarak bilinen bir yöntemi kullanarak sistem db dosyalarını yeniden oluşturacağız. Bunun için SQL Server Setup'ına ihtiyacımız var. (Doğru versiyonu kullandığınızdan emin olun.)

Adımlar:

  • CMD'yi yönetici olarak çalıştırın.
  • Setup /QUIET /ACTION=REBUILDDATABASE /INSTANCENAME=instance_Adı /SQLSYSADMINACCOUNTS=kullanıcıAdi /SAPWD= sifre
    • Yukarıdaki kodu setup'un içinde bulunduğu disk dizinine gelerek yapıştırın. Instance'ın adı ve domanin'de admin yetkisine sahip kullanıcı bilgilerini yazın ve bekleyin.
İşlem tamamlandıktan sonra tanımlı olan klasör içerisinde tüm sistem db dosyaları tanımlanmış olacaktır. Fakat dikkat edilmesi gereken nokta SQL kullanıcıları, job gibi sistem db'leri içerisinde saklanan meta dataların bu durumda hepsini kaybetmiş olacaksınız. Sistemi çalışır duruma geldikten sonra back-up'lardan tekrardan bunları da kurtarabilir yada benzer olduğunu düşündüğünüz farklı bir database varsa servisleri durdurarak file'ları kopyalayabilirsiniz. Konu ile ilgili yakında küçük bir demo da paylaşacağım. Faydalı olması dileğiyle.
0 yorum :

Yorum Gönder